Folkehelsekonferansen: Pengegave til LSKs gatelag
Årets folkehelsekonferanse hadde blant annet effekten av gatelagsmodellen på agendaen - og LSKs gatelag fikk en ekstra hyggelig anerkjennelse.
Folkehelsekonferansen er den største av sitt slag i Norge og samler i underkant av 700 deltakere. Årets konferanse ble avholdt i Lillestrøm og på programmet sto blant annet effekten av gatelagsarbeidet.
Sammen med forsker ved Universitet i Sør-Norge, Lars Ueland Kobro, hadde Fotballstiftelsens Per Tøien et innlegg om hvordan nettopp gatelagene spiller en sentral rolle i å hindre utenforskap og sikre mestring og livsglede i livene til personer som har eller har slitt med rusutfordringer.
Kobro har forsket på nettopp gevinster ved gatelagsarbeidet, og har blant annet uttalt at gatelagsmodellen sannsynligvis er «landets mest effektive tiltak for mennesker med sammensatte problemer».

Pengegave til LSKs gatelag
Helsekonferansen arrangeres én gang i året, og hvert år går det samlede honoraret fra foredragsholderne som bidrar i plenum til en lokal aktør i arrangørbyen.I år var det LSKs Gatelag som mottok gaven.
Gatelaget mottok 32.000 kroner for sitt viktige arbeid for folkehelsen - gjennom fotball, fellesskap, mestring og tilhørighet.
I begrunnelsen for årets gave heter det:
«Gjennom fotball, fellesskap, mestring og tilhørighet skaper dere nye muligheter og viser hva folkehelse kan være i praksis.»
For trener Vidar Gundersen betyr gaven mye.
- Det at vi får en pengegave i denne størrelsen er helt fantastisk. Det er veldig raust av foredragsholderne å si fra seg honorarene for at de skulle gå til oss. Vi blir veldig takknemlige og nesten litt rørt av tanken, sier Gundersen.

Sammen på banen
Etter endt konferansedag ble flere av deltakerne på årets Folkehelsekonferanse med for å spille fotball med LSKs gatelag.
Spillere og konferansedeltakere ble mikset sammen på to lag og det ble et morsomt, inspirerende og motiverende møte på banen.
Ute på banen ble det både god tone og god fotball. Dommeren «husket» ikke resultatet til slutt, men i kjent gatelagsstil ble det mange mål, og kampen ble «dømt» til uavgjort.
