Gatelagscupfinalen - en helt strålende tradisjon
Bodø/Glimt spilte sin andre, Brann var debutanter på gatelagenes egen cupfinale. Det ga begge mye å juble for. Se høydepunktene her.
For fjerde gang inviterte Fotballstiftelsen gatelagene til klubbene i herrenes NM-finale til kamp. Det er blitt en stolt og fartsfylt tradisjon - der lagene møtes til kamp og felles mat / bankett noen få timer før avspark i cupfinalen på Ullevaal.
Video: Tonni Jørgensen, NFF
Som de to foregående, finalen mellom Brann og b\Bodø/Glimt ble spilt med Lyns gatelag som herlig vertskap på Kringsjå.
Det med et opplegg som er to cupfinalelag verdig. Med personlig cupfinalekit i garderoben, med innmarsj og åpningstale av fotballpresident Lise Klaveness før avspark, og med pokaler og festmiddag etterpå.
Alsaker og Langli
Og selve kampen ble også et fyrverkeri, trygt ledet av NFFs utpekte dommer Himmet Boyar og ikke minst humørfyllt og stødig kommentert av Kasper Foss - som har brukt sin fantastiske imitatorstemme på samtlige gatelagscupfinaler. Og også i år fikk vi "Øyvind Alsaker" til å beskrive hælspark og finter, mens "Morten Langli" kom kjapt innom for å klage på være og den kalde trekken og "Kjetil Rekdal" til å klage på at det var Brann og ikke AaFK som var i finalen.
Bursdagsredusering
Men Brann var der de. Og gatelaget spilte i et forrykende tempo og leverte så mye flott fotball at det aldri var noen fare for at ikke scoringsgarantien skulle bli innfridd. Det uten at Glimt på noen måte gjorde seg bort. Laget kjempet heroisk og godt og hadde også mange flotte angrep i en fest av en fotballkamp. Og som seg hør og bør, Glimts bursdagsbarn "Ludde" stod for dagens redusering.
Se scoringen og hør kommenteringen her
Men det var altså Brann som kunne juble for seier i gatelagscupfinalen. 13-1 stoppet det til slutt på. Men resultatet blir fort glemt (bildet øverst er eksempelvis tatt etter kampen). Det ikke minst da lagene samlet seg inne i klubbhuset på Kringsjå til en herlig lasagne og fine taler fra begge lags spillere.
Og så bar det noen trikkestopp ned til Ullevaal (Branns lag gikk ned...) for å se på herrenes cupfinale. Og det ble som kjent en fartsfyllt affære der det måtte straffespark-konkurranse til for å avgjøre. Og der var det altså Glimt som fikk mest å juble for.
Les om gatelagscupfinalen 2025 her
Les om gatelagscupfinalen 2024 her
Les om gatelagscupfinalen 2023 her
Se bildeserie fra gatelagscupfinalen her.
Alle foto og video: Tonni Jørgensen, NFF